Powiększanie piersi implantami jest dzisiaj jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgii plastycznej. Polega na stworzeniu odpowiednio dużej przestrzeni pod gruczołem lub mięśniem piersiowym większym i wprowadzeniu tam implantu. W fizjoterapii po chirurgii plastycznej implantów piersi skupiamy się przede wszystkim na modelowaniu blizny, zmniejszaniu opuchlizny poprzez przeprowadzanie drenażu limfatycznego, pracy na mięśniach i powięziach oraz tkance łącznej. Praca z wykwalifikowanym fizjoterapeutą zdecydowanie poprawia estetyczny efekt końcowy, przyspiesza rekonwalescencję oraz zmniejsza dolegliwości po przeprowadzonym zabiegu powiększania piersi.
Podczas liposukcji lekarz pozbawia pacjenta niechcianej tkanki tłuszczowej. Jest wiele sposobów liposukcji, jednak wszystkie charakteryzują się drobnymi nacięciami na skórze, przez które wprowadzana jest kaniula, za pomocą której lekarz odsysa tkankę tłuszczową. Chirurg plastyczny wykonuje wiele ruchów kaniulą podczas zabiegu, by równomiernie odessać tkankę tłuszczową. W wyniku tego powstają przestrzenie wypełnione płynem między skórą a tkanką łączną leżącą pod nią. Praca z wykwalifikowanym w tej dziedzinie fizjoterapeutą polega na odpowiednim wykonywaniu zabiegów drenażu limfatycznego, poprawieniu ukrwienia, przeciwdziałaniu powstawaniu nieprawidłowych zrostów między skórą a tkanką łączną położoną poniżej, co przekłada się na osiągnięcie równej powierzchni skóry po zabiegu operacyjnym, zmniejszeniu opuchlizny oraz znacznie szybszym powrotem do normalnego.
To jedne z bardziej skomplikowanych zabiegów – polegają na usunięciu nadmiaru tkanek piersi i takim uformowaniu i zszyciu, by nadać im pożądany kształt. W tego typu zabiegach plastycznych istotne są zabiegi rehabilitacyjne, które poprawiają trofikę tkanek oraz te, które prawidłowo formują zrosty tkankowe.
Plastyka brzucha jest uznawana za największy zabieg wykonywany w ośrodkach chirurgii estetycznej. Nacięcie skóry przebiega najczęściej pomiędzy kolcami biodrowymi przednimi górnymi, jednak tkanka jest preparowana pod skórą aż do łuków żebrowych. Usuwany jest nadmiar skóry, a pozostawiane tkanki zszyte. Często usuwane są wtedy przepukliny oraz zszywana nadmiernie rozciągnięta kresa biała. Trzeba to uwzględnić w planowaniu procesu fizjoterapii pooperacyjnej.
Podstawowe działania fizjoterapeuty powinny sprzyjać optymalnemu zaopatrzeniu w substancje odżywcze i stymulacji powstania tkankowych czynników wzrostu. Istotna też jest praca nad formującą się blizną. Nie należy zapominać o eliminowaniu przeciążeń kręgosłupa podczas gojenia, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym.
Plastyka ud i ramion, stanowi duże obciążenie dla pacjentów ze względu na swoją rozległość. Polega na wypreparowaniu i usunięciu nadmiaru skóry. W tego typu zabiegach przede wszystkim kładzie się nacisk na prawidłowe formowanie dużej blizny, dochodzą również działania przywracające prawidłowe zakresy ruchów w stawach kończyn sąsiadujących z tkankami operowanymi.
rehabilit.pl
ul. Zamenhofa 133, 61-131 Poznań
„Pasaż Rondo”
1. piętro obok siłowni „Organic”
Polityka prywatności / RODO
© Wszystkie prawa zastrzeżone
Produkcja: Agencja reklamowa AdStone